Guide til online booking
Volder bookingsystemet dig kvaler? Fortvivl ikke, men ring til pensionskassen på 33 13 04 11, og vi skal forsøge at guide dig igennem så godt som muligt.
Inden du tager fat på selve bookingen kan du danne dig et godt overblik over, hvilke huse, det er muligt at leje. Det fremgår nemlig af bookingsystemet, hvilke huse, der er ledige til udlejning, og hvilke der allerede er udlejet.
Du kan søge på enkelthuse - eksempelvis er der mange medlemmer, som sværger til det samme hus - og danne dig et overblik over, hvornår huset er ledigt. Ledige perioder er markeret med grønt.
Du kan også søge på de forskellige områder og får så de huse frem, som er ledige i den periode, som du valgt.
Når du har beslutttet dig for at leje et hus, markerer du antal personer samt den periode, du gerne vil leje huset i (farven for perioden skifter til blå) - og klikker herefter på 'Næste' nederst på siden. Herefter beder vi dig udfylde et skema med oplysninger, og derefter klikker du på 'Næste' nederst på siden.
Derefter kommer din bestilling frem på skærmen, så du kan kontrollere dine oplysninger. Er de korrekte så klikker du på 'Bekræft' nederst på siden, og dine oplysninger sendes nu til pensionskassen.
Det hus, du har ønsket, er nu reserveret til dig og har i oversigten skiftet farve fra blå til gul i den pågældende periode. Nu kan ingen andre reservere huset.
Din reservation bliver herefter behandlet i pensionskassen. Vi vil komme med en tilbagemelding til dig så hurtigt som muligt - men vi beder dig være lidt tålmodig. Vi er meget få personer i administrationen og der er mange opgaver som trænger sig på. Der kan derfor godt gå op til tre arbejdsdage, før du får svar. Men huset er reserveret og andre kan ikke reservere huset.
Vi sender svaret til den mailadresse, som du sendte din reservation fra.
Volder bookingsystemet dig kvaler? Fortvivl ikke, men ring til pensionskassen på 33 13 04 11, og vi skal forsøge at guide dig igennem så godt som muligt.